Abdülkadir Selvi’nin dilinin altında ne var: İmamoğlu cephesi yalanladı… Değişim çağrısı sonrası manidar

Hürriyet gazetesi muharriri Abdulkadir Selvi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, ‘YSK üyelerine hakaret’ cürmünden aldığı 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezasını bugünkü köşesine taşıdı.

Selvi, ‘İmamoğlu’na mahpus cezası onandı mı’ başlıklı yazısında, “Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği seçim sabahı çabucak CHP genel lider adaylığı veren iletisi atmasının altında İstinaf Mahkemesi’nden aldığı bir haberin tesiri olduğu söyleniyor. İmamoğlu, İstinaf’ın cezasını onadığını öğrenmiş” argümanında bulundu.

“Ne kadar hakikat bilmem” diyen Selvi, yazısının devamında “Bunun üzerine ‘Siyasi yasak kapsamına girersem tekrar İstanbul Büyükşehir Belediye Lider adayı olamam. Karar katılaşmadan önce CHP Genel Başkanı olursam, ana muhalefet partisinin başkanını yasaklayamazlar’ diye düşünüyormuş. Bundan ötürü çabuk ettiğini söylüyorlar” sözlerine yer verdi.

Odatv, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat’a ulaştı. Polat yaptığı açıklamada, İmamoğlu’nun İstinaf Mahkemesi’ndeki belgesinde şimdi bir gelişme olmadığını, UYAP sisteminde de kendilerine bildiri edilen bir karar olmadığını söyledi. Polat, istinaf Mahkemesi’ni aradıklarını ve evrakın hala sırada beklediği bilgisinin kendilerine verildiğini belirtti.

Selvi’nin yazısından ilgili kısım şöyle:

“Ekrem İmamoğlu hakkında YSK üyelerine hakaretten 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verilmişti. İmamoğlu bu kararı İstinaf Mahkemesi’ne götürdü. Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği seçim sabahı çabucak CHP genel lider adaylığı veren bildirisi atmasının altında İstinaf Mahkemesi’nden aldığı bir haberin tesiri olduğu söyleniyor. İmamoğlu, İstinaf’ın cezasını onadığını öğrenmiş.

Ne kadar hakikat bilmem. Bunun üzerine “Siyasi yasak kapsamına girersem tekrar İstanbul Büyükşehir Belediye Lider adayı olamam. Karar katılaşmadan önce CHP Genel Başkanı olursam, ana muhalefet partisinin başkanını yasaklayamazlar” diye düşünüyormuş. Bundan ötürü çabuk ettiğini söylüyorlar.

İstinaf Mahkemesi’nden onama çıksa dahi bunun bir de Yargıtay yolu var. İmamoğlu, “Yargıtay’dan da 6-7 ay içinde onama çıkarsa aday olamam” diye düşünmüş olabilir.

Ekrem İmamoğlu vakte karşı yarış içinde. Siyasi yasak kararı onanmadan önce CHP Genel Başkanı olmak istiyor. Peki seçilebilir mi? Talihi var. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın imkânları ve İstanbul iş dünyasının dayanağıyla bunu sağlayacak ekonomik gücü de var.

Ancak gerçek bir stratejiyle hareket edip oyunu yanlışsız kurması koşuluyla.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir