CHP’ye gelen istihbarat: Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nu hedef alan ‘sahte video ve ses kayıtları’ için düğmeye bastı

Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve grubunu ‘dark web’ ve ‘Cambridge Analytica’ diyerek uyarmasının yankıları sürüyor.

Bu açıklamanın akabinde üst seviye bir CHP’li gazeteci Murat Yetkin’e siber seçim müdahalelerine ait değerli istihbaratları olduğunu açıkladı. Yetkin’in “Kılıçdaroğlu’nun son on gün uyarısı ve ‘deep fake’ istihbaratı” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Bu tezdeki hesaba nazaran Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na yönelik ‘son on gün’ kampanyası 3 Mayıs ya da 4 Mayıs’ta, yani yarın ya da sonraki gün başlatılacak; seçim 14 Mayıs’ta. Bir müddet evvel CHP Genel Merkezi’ne gelmeye başlayan bilgiler ise şöyle:

• Gelen istihbarat bilgilerine nazaran Erdoğan, İrtibat Başkanlığı üzerinden Kılıçdaroğlu’nun seçim kampanyasını yıpratmak hedefiyle ‘deep fake’ ve ‘Cambridge Analytica’ gibisi sistemleri birlikte kullanarak ‘sahte görüntü ve ses kayıtları’ üretmek için düğmeye bastı. (Bu kavramların ne demek olduğuna birazdan değineceğim.)
• Bu maksatla birtakımı ‘dark web’ üzerinden, yurtdışından çok sayıda ‘hacker’ kiralandı. Muhalefete yönelik ‘DDoS’ akınlarıyla eleştirel ve muhalif sitelerin engellenmesi, iktidar yanlılarının da öne çıkarılması kampanyası hazırlandı.
• Kampanyanın asıl maksadıysa Kılıçdaroğlu: hedef Kılıçdaroğlu’nu Erdoğan’ın seçim kampanyasında kullanabileceği şahıslarla görüşmüş, söylemediği şeyleri söylemiş üzere ses ve manzara kayıtları üretip bunları gaye internet kullanıcılarına göndererek seçim sonuçlarına müdahale etmek.

BELDEN AŞAĞI VURUŞ HAZIRLIĞI

CHP’deki istihbarata nazaran seçime bir hafta, on gün kala devreye alınacak Kılıçdaroğlu’nu karalama kampanyasının bilhassa üzerinde durulan gaye vakit dilimiyse ABD seyahati.

Burada kıymetli olan tezin ortaya atılması kadar tezin yayılması için gerekli siber altyapının hazırlanması. Yapay zekâ kullanımı alanındaki gelişmeler bu tıp uydurma üretimleri kolaylaştırıyor. Ve bu yolla, birtakım bilişimcilerin ‘derin sahtekârlık’ olarak Türkçeleştirdiği ‘deep fake’ metotlarıyla üretilmiş bu ses ve imgelerin muhalif seçmeni Cumhur İttifakı’na oy vermese de sandığa gidip Millet İttifakı adayı için oy kullanmaktan caydırmak.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir