DASK 29.5 milyarlık afet tazminatı ödedi

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar nedeniyle 19 vilayette hasar ihbarı aldıklarını ve bu mühlet içinde ellerinden gelenin en güzelini yapmaya çalıştıklarını belirten Eren, şöyle konuştu:

YAKLAŞIK 600 BİN DOSYA

“Yaklaşık 600 bin belge ve hasar ihbarından bahsediyoruz. Bu görülmüş bir şey değil. Olabildiğince süratli aksiyon almaya çalıştık. Yalnızca bu işi eksperle çözemeyeceğimizi bildiğimiz için aslında parametrik bir ödeme prosedürüyle ilerleyerek Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın raporlarını da baz alarak bir ödeme sistemiyle ilerledik. Bu da bize önemli bir sürat kazandırdı. Lakin her şeyden daha değerlisi bu 600 bin belgenin neredeyse 450 binine yakını, hatta daha fazlası az hasarlı. Az hasarlılarda bir sayı belirledik. Biz bu eksper talepleri olmadan daha süratli hareket edip bu biçimde ödeme yapmak istediğimizde de elimizdeki eksper sayısı kısıtlıydı. Burada belli evrelerde ve muhakkak süreçlerde beklemeler oldu.”

Malatya’dan yaklaşık 80 bin ihbar aldıklarını belirten Eren, “Bugüne kadar 66 bin belgeyi sonuçlandırdık. Malatya’da yaklaşık 6.8 milyar üzere bir ödeme yaptık. Tüm Türkiye genelinde de 578 bin belge ve burada da devam eden 20 bin belgemiz var. Ödenen 29.5 milyar üzere bir paradan bahsediyoruz. Bu çok önemli bir sayı. Tüm güzel niyetimizle alanda olmaya çalıştık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir