Enkaz Başındaki 22 Günlük Nöbet Sonuç Verdi: O Belgeler Korumaya Alındı

Hatay’ın Antakya ilçesinde, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün hizmet binası enkazında 22 gün nöbet tutan avukat Ömer Meşe’nin topladığı resmi evraklar, savcılıkça korumaya alındı. Bu süreçte 500 evrak ile 60 çuval belgeyi toplayıp savcılığa teslim ettiğini belirten Meşe, ‘Umarım bundan sonraki süreçte tüm dokümanların güvenliği hassasiyet ile korunur’ dedi.

İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat Ömer Meşe, Hatay Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nün zelzelelerde hasar gören ve 1’i iş makinesi ile yıkılan 4 kısımdan oluşan hizmet binası enkazında 22 gün nöbet tuttu.

Meşe, nöbet sürecinde yapı kontrol raporları, beton analizleri, zelzeleye dayanıklılık testlerinin de ortalarında olduğu 500 evrak ve 60 çuvaldan oluşan resmi belgeyi enkazdan toplayıp, ‘adli emanet’ olarak savcılığa teslim etti.

4 başka yapıdan oluşan Vilayet Müdürlüğü’ndeki binaların zelzelelerde hasar gördüğünü lakin yıkılmadığını belirten Ömer Meşe, “Deprem sonrasında sorumluların tespitine yönelik bütün ıslak imzalı dokümanların ağır olduğu bir bina, iş makinesi ile yıkılmış. Ben de istekli olarak bu dokümanların korunması için İstanbul’dan Hatay’a geldim. 22 gün boyunca hasarlı binalar ile enkazdan toplayabildiğim dokümanları, savcılığa teslim ettim. Hem de enkaz başında nöbet tuttum” dedi.

Enkazdaki dokümanları yağmur ve rüzgardan korumak için Adana’dan muşamba branda getirtip, serilmesine yönelik yardım davetinde bulunan Meşe, “Konunun medyada gündeme gelmesiyle 2 savcı ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileri ve çalışanı geldi. Yağmur öncesinde enkaz iş makinesiyle düzeltilip, üzeri brandalarla kapatıldı. Sonrasında da yağmur başladı” diye konuştu.

Kendi imkanları ile 22 günlük süreçte 500 evrak ile 60 çuval belgeyi toplayıp savcılığa teslim ettiğini lisana getiren Ömer Meşe, evrakların savcılıkça müdafaa altında tutulacağına dair kelam verildiğini belirtti.

Meşe, “Enkaz önüne ve eksiksiz yerleşkeye olay yeri şeridi çekildi. Yerleşke önüne güvenlik için emniyet araç tahsisi sağlandı. Resmi görevlilerce enkazdaki evrakın geri kalanı da çıkarılmaya başlandı. Umarım bundan sonraki süreçte tüm dokümanların güvenliği hassasiyet ile korunur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir