Hamas’tan İsrail’e ‘Direnişi tırmandırırız’ mesajı

Binyamin Netanyahu’nun, kurduğu hükümet programında işgal altındaki Batı Şeria’daki yerleşim ünitelerini güçlendirmek için çalışacağını duyurması üzerine Hamas lideri Heniyye yazılı açıklama yaptı.

İsrail başkanlarının ve hükümetlerinin, bilhassa de Netanyahu’nun kurduğu hükümetin siyasi ve fikri eğilimlerinin ortamı alevlendirdiğini belirten Heniyye, Filistin halkının önceliğinin, yeni İsrail hükümetinin öncelikleri karşısında direnmek ve birliği sağlamak olduğunu vurguladı.

Yahudi yerleşim ünitelerini genişletme faaliyetlerine ait ise Heniyye, “yerleşime, direnişi tırmandırarak ve direniş alanını genişleterek karşılık vereceklerini ve yasa dışı Yahudi yerleşimcileri Filistinlilerin topraklarından kovmak için mümkün olan tüm araçlarla baskı yapacaklarını” kaydetti.

NELER YAŞANMIŞTI?

Aşırı sağcı ve Ultra Ortodoks partilerle koalisyon oluşturan Netanyahu, Mecliste yarın yapılması beklenen inanç oylaması öncesi hükümet programını bugün toplumsal medya hesabından açıklamıştı.

“Yahudilerin İsrail’in tüm topraklarında ayrıcalıklı ve sorgulanamaz yaşama hakkı olduğu” sözünün yer aldığı programda, hükümetin, işgal altındaki Batı Şeria ve Golan Zirveleri dahil Necef Çölü ve Celile bölgesinde Yahudi yerleşim yerleri kuracağı ve genişleteceği aktarılmıştı.

İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında inşa ettiği Yahudi yerleşim üniteleri, memleketler arası hukuka nazaran yasa dışı kabul ediliyor. Milletlerarası toplum bu mevzuyu barış görüşmelerinin önündeki en değerli pürüzlerden biri olarak görüyor.

İsrail’de 1 Kasım’da yapılan erken genel seçimde Netanyahu’nun başını çektiği sağ blok, 120 sandalyeli Meclise 64 milletvekili göndererek açık bir zafer kazanmıştı. Netanyahu’nun çok sağcı ve Ultra Ortodoks partilerle kurduğu koalisyon hükümetinin yarın Meclisten güvenoyu almasına kesin gözüyle bakılıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir