IEA, küresel kömür talebinde tüm zamanların rekorunu bekliyor

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Kömür 2022 raporuna nazaran, bu yıl global kömür talebinde tüm vakitlerin rekorunun kırılacağı öngörülüyor. 

IEA tarafından yıllık yayımlanan rapora nazaran, bu yıl kömür kullanımını geçen yıla nazaran yüzde 1.2 oranında artacak. Böylece kömür tüketimi bir yılda birinci defa 8 milyar tonu aşacak ve 2013 yılındaki rekor tüketimin de üzerine tırmanacak. 

Bilindiği üzere Rusya ile Ukrayna ortasında yaşanan savaş sonrası Avrupa’nın uyguladığı yaptırımlara karşı Rusya’nın gaz akışını azaltmasıyla Avrupa’nın kömür kullanımı üst üste ikinci yıl artmıştı. Raporda, 2025 itibariyle Avrupa’nın kömür talebinin düşeceği öngörülüyor. Gelişmiş ülkelerde kömür talebinin gelecek birkaç yıl içinde azalacağı öngörülürken, gelişmekte olan Asya ekonomilerinde ise güçlü bir talep büyümesi bekleniyor.

IEA Güç Piyasaları ve Güvenliği Yöneticisi Keisuke Sadamori, global kömür talebinin bu yıl rekor düzeye ulaşacağını ve emisyonları da artıracağını lisana getirdi. Sadamori, “Bugünkü güç krizinin yenilenebilir güç kaynakları, güç verimliliği uygulamaları ve ısı pompalarının kurulumunu hızlandırdığına ait birçok işaret de var. Bu gelişmeler, gelecek yıllarda kömür talebinin azalmasına yardımcı olacak” tabirlerini kullandı.

(AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir