İŞKUR’dan hibe desteği: Şartlar belli oldu kimler faydalanacak?

Muğla Çalışma ve İş Kurumu Vilayet Müdürlüğü, iş kurmak isteyen engelli ve eski mahkumlara 150 bin TL’ye kadar hibe veriyor. 2023/2 devri proje müracaatları 15 Mayıs prestijiyle e-Devlet üzerinden alınmaya başlandı.
Muğla İŞKUR’un kendi işini kurmak isteyen engelli girişimcilerin tarım ve hayvancılık dalındaki projeleri için 110 bin TL, öteki dallara ilişkin projeleri için ise 150 bin TL kuruluş süreçleri dayanağı, işletme sarfiyatı takviyesi ve kuruluş takviyesi halinde hibe takviyesi vereceği kaydedildi.Aynı formda kendi işini kurmak isteyen eski mahkumlara de tarım ve hayvancılık kesimi projeleri için 90 bin TL, öbür kesimlere ilişkin projeleri için ise 110 bin TL takviye verileceği eklendi.Kendi işini kurmak isteyen engelliler proje müracaatlarını, 9 Haziran 2023 tarihi saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden on-line olarak yapmaları gerekmektedir. Muğla İl Müdürlüğü yahut Hizmet Merkezlerine elden yahut posta yolu ile yapılacak proje müracaatları kabul edilmeyecek.

Hibe takviyesinden yararlanmak isteyen engellilerde aranacak koşullar:

“İŞKUR’a engelli kaydı olmak. Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve toplumsal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az yüzde 40’ından mahrum olduğuna ilişkin ’Sağlık Kurulu Raporu’na sahip olmak. 18 yaşını tamamlamış olmak. Hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak. İŞKUR’a rastgele bir borcu bulunmamak. Kendi üzerine faal olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak, Proje müracaat rehberi yayım tarihi prestiji ile proje konusu meslekte son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak). İşyerinin kurulacağı vilayet sonları içinde ikamet etmek. Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak. Kurulacak iş ile ilgili diğer mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, müsaade üzere evraklara sahip olmak ve aranılan başka koşullara haiz olmak. Kendisine vasi tayini yapılmamış olmak. Rastgele bir icra evrakı bulunmamak. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği projelerinde ’Sürü İdare Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği’ dokümanına, arıcılık projelerinde ise ’arıcılık’ evrakına (sertifikasına) son müracaat tarihi itibariyle sahip olmak

(MEB yahut Üniversite onaylı olmalıdır).”

Muğla Çalışma ve İş Kurumu’na yapılacak olan eski mahkumların hibe dayanağına müracaat süreci ise, Adalet Bakanlığı’nın ilgili üniteleri (denetimli özgürlük müdürlükleri, muhafaza heyetleri gibi) aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bu doğrultuda eski mahkumun direkt Vilayet Müdürlüğüne kendisinin yapacağı müracaatların dikkate alınmayacağı ve proje sahibine iade edileceğinin değeri hatırlatıldı.

Hibe takviyesinden yararlanmak isteyen eski mahkumlarda aranacak kaideler:

“İŞKUR’a eski hükümlü kaydı olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, eski hükümlü olmak, hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak, İŞKUR’a rastgele bir borcu bulunmamak. Kendi üzerine faal olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak (Proje müracaat rehberi yayım tarihi prestiji ile proje konusu meslekte son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak), işyerinin kurulacağı vilayet hudutları içinde ikamet etmek, Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak, kurulacak iş ile ilgili diğer mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, müsaade vb. evraklara sahip olmak ve aranılan öteki kurallara haiz olmak, kendisine vasi tayini yapılmamış olmak, rastgele bir icra evrakı bulunmamak (Komisyon tarafından kabul edilen projelerin kontrat imzası öncesinde https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama adresinden kişinin icra evrakının olup olmadığı sorgulamasının yapılması gerekmektedir.) Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık projelerinde ’Sürü İdare Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği’ evrakına, arıcılık projelerinde ise ’Arıcılık’ evrakına (sertifikasına) son müracaat tarihi itibariyle sahip olmak. (MEB yahut Üniversite onaylı olmalıdır) Dayanaklardan yararlanmak isteyenler, İŞKUR’un internet adresinde ’Duyurular’ kısmında yayınlanan ’2023/2 Müracaat Rehberi’ni inceleyebilir yahut Muğla Çalışma ve İş Kurumu irtibat numaralarından ayrıntılı bilgi alabilecekler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir