Sudan ordusu: HDK, Türkiye’nin tahliye uçağına ateş açtı

Sudan ordusu, paramiliter Süratli Dayanak Kuvvetleri’nin (HDK) Türkiye’nin tahliye uçağına ateş açtığını, olayda bir kişinin yaralandığını ve uçağın ziyan gördüğünü duyurdu.

Reuters’ın haberine nazaran, ordudan yapılan açıklamada, HDK’nin başşehir Hartum yakınlarındaki Vadi Seyidna Hava Üssü’ne inen Türkiye’ye ilişkin tahliye uçağına ateş açtığı, uçağın inançlı bir formda iniş yaptığı olay sırasında mürettebattan bir kişinin yaralandığı ve uçağın yakıt ikmal kısmının ziyan gördüğü aktarıldı.

BAKANLIK ‘TAHLİYELER ARALIKSIZ SÜRECEK’ DEMİŞTİ

Türkiye Savunma Bakanlığı, bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, çatışmaların 15 Nisan’dan bu yana devam ettiği Sudan’da mahsur kalan Türkiye vatandaşlarının ülkeden tahliyesinin sürdüğünü bildirerek, birinci kümenin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilişkin uçaklarla emniyetli formda ülkeye getirildiğini duyurmuştu.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Çatışmaların devam ettiği Sudan’da mahsur kalan vatandaşlarımızı tahliye misyonumuz sürüyor. Vatandaşlarımızın birinci kümesi TSK’ya ilişkin uçaklarla emniyetli biçimde ülkemize getirildi. Tahliye operasyonumuz tüm vatandaşlarımız yurda ulaştırılıncaya kadar aralıksız devam edecek” denilmişti.

Ne olmuştu?

Sudan’ın başşehri Hartum ve öteki kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDK ortasında ‘HDK’nin büsbütün orduya katılmasını’ öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDK ortasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 26 Nisan Çarşamba gününe kadar 512 kişinin öldüğünü, 4 bin 193 kişinin yaralandığını bildirmişti. Sudan ordusu, Suudi Arabistan ve ABD’nin gayretleriyle mevcut ateşkesi 72 saat daha uzatma kararı aldığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir