YSK İyi Parti Temsilcisi Öztürk, İmamoğlu’nun adaylığını değerlendirdi: Yasak gelirse iki ayrı senaryo üzerinden süreç yürüyecek

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İyi Parti Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kazanan adayın hükümlü hale gelmesi halinde ikinci adaya mazbata verilmeyeceğini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun hapis ve siyasi yasak cezası almasının akabinde, İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olup olamayacağı tartışılmaya başlandı.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine nazaran Öztürk, adaylık sürecinde yaşanabilecek mümkün yargı engellemeleri ve seçim heyetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bir cumhurbaşkanı adayının seçimleri önde tamamlamasının akabinde hükümlü hale gelmesi durumunda yaşanacakları anlatan Öztürk, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde aranan yeterlilik yüzde 50+1’dir. Bir adayın bu oya ulaşmadan yalnızca öndeki aday hükümlü hale geldi diye cumhurbaşkanı ilan edilmesi mümkün değildir. Yasak gelirse iki başka senaryo üzerinden süreç yürüyecek” dedi.

“Süreç yine başlar”

İlk senaryonun Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci tipine ait olduğunu bildiren Öztürk, “Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldığında, ikinci çeşide kalma durumu ortaya çıkarsa lakin süreksiz sonuç ilan edilmeden birinci sıradaki aday hükümlü hale gelirse bu durumda seçimi üçüncü sırada tamamlayan adayın ikinci tıpta yarışmak istediğine ait başvurusu beklenecek. Üçüncü sıradaki aday başvurursa ikinci ve üçüncü olan adaylar ikinci çeşitte yarışacak. Başvurmazsa süreç başa dönecek” diye konuştu.

İkinci senaryonun seçimlerin ikinci tipi hakkında olduğunu bildiren Öztürk, “Eğer seçimin ikinci cinse kalması katılaştıktan sonra süreç işler ve birinci sıradaki aday hükümlü hale gelirse o vakit seçimler iptal olur. Süreç tekrar başlar ve 45 gün içerisinde adaylar yine belirlenerek yeni bir seçim yapılır” diye konuştu.

“Bazı büyükşehirlerde görece genç ve deneyimsiz yargıçlar seçim şuralarının başına geçti”

Yeni seçim kanununa nazaran, vilayet seçim heyetlerinde ‘kıdemli hakim’in vazife alması uygulaması ortadan kalktı. Bir lider, iki asil ve iki yedek üyeden oluşan il seçim kurulu üyeleri, iki yılda vilayet merkezinde vazife yapan, kınama yahut daha ağır disiplin cezası almamış, en az birinci sınıfa ayrılmış yargıçlar ortasından, isimli yargı birinci derece mahkemesi adalet komitesince kura tekniğiyle belirleniyor.

Bu durumun ortaya çıkarabileceği mümkün sonuçlar hakkında da değerlendirmelerde bulunan YSK temsilcisi Öztürk, “Bu seçimler, hem seçim kurulu liderleri hem de yeni seçim kanunu açısından en büyük imtihan olacak. Büyükşehirlerde yeni kanuna nazaran vilayet ve ilçe seçim kurulu liderleri için kura çekimleri yapıldı. Kimi büyükşehirlerde görece genç ve deneyimsiz yargıçlar seçim şuralarının başına geçti. Daha önce seçim kurulu başkanlığı yapmamış ya da seçimlerle ilgili deneyimi bulunmayan bu yargıçlar, büyükşehirlerde il seçim kurulu lideri olduktan sonra, elbette herkesi tıpkı kefeye koyamayız lakin çeşitli problemlere neden olabilirler. Bu durumun sancıları yaşanabilir” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir