Eski milletvekillerinin 350 suç dosyası işleme konuldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ortalarında bulunduğu eski milletvekillerine ilişkin 350 cürüm evrakı sürece konuldu.

Edinilen bilgiye nazaran; genel, terör ve memur hatalarını soruşturma ofislerine gönderilen evraklar için savcılar tayin edilecek akabinde şüpheliler ifadeye çağrılacak.

Meclis Başkanı ve komisyon üyeleri seçildikten sonra, evvelki yasama periyodundan kalan 2002 fezleke tasnif için Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi.

Cumhurbaşkanlığı, hakkında fezleke hazırlanan ve yeni yasama devrinde milletvekili seçilenlerin evrakını yine Meclis’e, milletvekili seçilemeyenlerin evraklarını ise Adalet Bakanlığına gönderecek.

Bakanlık ise soruşturmaların tamamlanması için binden fazla hata belgesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştıracak.

Bu süreç sürerken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Hataları Soruşturma Ofisi, hakkında soruşturma açılan lakin fezlekesi Meclis’e gönderilmeyen evvelki devir milletvekillerine ilişkin 350 belgeyi ilgili soruşturma ofislerine dağıttı.

Bunlar arasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “terör örgütü propagandası yapmak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “kamu görevlisine hakaret” ve “iftira” kabahatlerinden 18 evrakı bulunuyor.

İFADESİNİ BAŞSAVCIVEKİLİ ALACAK

Dosyaların gönderildiği genel, terör ve memur kabahatlerini soruşturma ofislerindeki savcılar, soruşturma kapsamında yasama dokunulmazlığı olmayan eski milletvekillerinin tabirine başvuracak.

Bu kapsamda adliyeye davet edilmesi beklenen Kılıçdaroğlu’nun sözü, evrakının bulunduğu soruşturma ofisinin başsavcıvekili tarafından alınacak.

Sonraki basamakta ise kâfi kanıt elde edilmesi halinde Kılıçdaroğlu hakkında dava açılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir