Kılıçdaroğlu’nun ‘birlikte yapacağız’ dediği Özmen ailesi kimdir?

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yeni görüntüsünde “Hayatımın en büyük projelerinden biri” diyerek iktidara gelmeleri durumunda Atatürk Havalimanı’nın havacılık ve uzay projelerinin merkezi haline getireceklerini açıkladı.

Videonun devamında “Peki, bunu kimlerle yapacağız?” diye soran Kılıçdaroğlu sorusunun yanıtını şöyle verdi: “Merkezin kurulması ve geliştirilmesi için muvaffakiyetleri dünyaca tanınan ve başta Amerika’daki Sierra Nevada şirketinin sahipleri Eren Özmen ve Fatih Özmen ile yapacağız. Lütfen gençler, gidin Google’a bu isimleri yazın. Ne cevherlerimiz var bu dünyada görün.”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun projeyi birlikte yapacaklarını açıkladığı Eren ve Fatih Özmen uzay sistemleri ve teknolojileri alanında uzman ve eski uzay araçlarının çok taraflı yeni versiyonunu yapan “Sierra Nevada Corporation” şirketinin sahipleri.

NASA VE AVRUPA UZAY AJANSI İLE BİRLİKTE ÇALIŞIYORLAR

Eren Özmen ve eşi Fatih Özmen, 1994 yılında “Sierra Nevada Corporation” Şirketini satın aldılar ve takip eden yılarda en ileri teknolojiye sahip milletlerarası uzay, havacılık ve elektronik şirketine dönüştürdüler. Özmen ailesinin idaresinde şirket, 20 kişilik küçük çaplı bir firmadan 3 binin üzerinde çalışanıyla 4 farkı ülke ve ABD’nin 18 eyaletinde faaliyet gösteren milyar dolarlık global bir kuruluşa dönüştü.

Uzay alanındaki en yenilikçi şirketlerden biri olarak kabul edilen Sierra Nevada Corporation, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ile birlikte çalışıyor.

ABD’NİN EN TESİRLİ KADINLARINDAN

Özmen çiftinin şirketi uzay rekabetinde uzay istasyonlarına kargo da taşıyacak “SNC Dream Chaser” ismini verdikleri uzay araçlarıyla Elon Musk, Mark Cuban, Jeff Bezos’un akabinde, dördüncü sırada girdi.

ABD’nin en güçlü bayanlarından biri olarak gösterilen Eren Özmen Ankara Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla Münasebetler kısmını bitirdikten sonra yüksek lisans eğitimi için ülkeye gitmiş. Ortadan geçen yıllarda “Amerika’nın en güçlü kendi kendine üreten kadınları” listesine 10’uncu sıradan giren Eren Özmen, 2.6 milyar dolarlık servetiyle Forbes’in 100 kişilik listesinde 10. sırada yer aldı.

NASA’dan uzay mekiği ihalesi kazanan Eren Özmen, 10. sırayı Oprah Winfrey ile paylaşıyor.

Fatih Özmen de Ankara Üniversitesi Elektronik Mühendisliği kısmını bitirdikten sonra yüksek lisans yapmaya ABD’ye gitmiş.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir